Vyberte portál:

 

 

Každý, kdo zkusil vařit, ví, ]ak je nepříjemné sahat například pro ocet a zjistit, že láhev už je prázdná. Přitom by stačilo, kdybychom v tom okamžiku, kdy jsme si všimli, že ocet už dochází a je třeba koupit nový, mělil po ruce tužku a lístek papíru. Ostatní už zařídí náš praktický pamatováček, kterým žádná žena nepohrdne, zvlášť, když jí ho vytvoříte vy sám.

Přinášíme vám návod ke zhotovení vtipného držáku na trhací poznámko­vý bloček a tužku. Figurka je navržena pro standardní trhací bloček velikosti 75x102 cm s osmdesáti llsly. který se prodává v papírnictví za 1 Kčs.

Kromě bločku budete potřebovat překližku o sile 5 až 8 mm v rozměru 180x135mm; překližku o sile 3 mm v rozměru 170x120 mm, špalík měkého dřeva, lepidlo, kousek tužky, pro­vázek a připínáček. Máte-li vyjmeno­vané pohromadě, překreslete předtištěnou kresbu postavičky a hlavy figur­ky. Hlavu nalepte na překližku síly 3 mm a postavičku na překližku o něco sllnůjšl (5 až 6 mm). Postavička bude z překližky vyříznuta tak, jak je předkreslena, avšak před lepením kresby na překližku uděláte dobře, když křižem přeškrtnutou část odstřihnete, abyste dosáhlí pevnéjšilio spojeni distančního špalíku s překliž­kou. Papír by v lepeném místě snižo­val pevnost slepu.

Než začnete vyřezávat hlavu, udělejte malý otvor v uchu figurky; stačí opatrné prorazit slabým hřebíkem. Potom vyříznětě obě části lupenknvou pilkou, začistěte okraje skelným papírem a přlklížlte na místo odstřiženého papíru distanční špalík. Na špalík potom přlklížlte hlavu, kterou posa­díte tak vysoko, aby konce cipů ku­chařova šátku byly asi 2 mm nad per­forací trhacího bločku.

Po zatvrdnutí klížených ploch mů­žete zasunout trhací bloček pod cípy šátku u zadní desku bločku připích­nout připínáčkem na překližku posta­vičky. Dírkou, kterou jsme udělali v oušku figurky, provlékněte kousek barevné příze, na kterou přivážete kousek tužky. 

Hotovou figurku můžete ještě podle vlastní fantazie vybarvit vodovými barvami a přibit dvěma slabými hřebíčky  na boční stánu kredence, nebo skřínky. Na dlaždičky je můžete přile­pit některým z lepdel, která vám doporučujeme v našem seriálu o lepení. Hlavní je, abyste vybrali místo pro pamatováčka tak, aby opravdu byl po ruce, když se vaři.

V příštím číslu otisknomo návrh fi­gurky pamatováčka do vaší domácí dílny, protožo tam se uplatní snad ještě více.

Josef Slastný