Vyberte portál:

Jak si připravit a správně pečovat o štětec

 

Dobré výsledky každé práce vyžadují vhodné nářadí. To platí i při nátěrech. Nejjednodušší a také nejpoužívanější způsob nanášení nátěrové hmoty je pomocí štětce. Nejlepší štětec je z vepřových štětin. Jiné štětce jsou vyráběny s příměsí žíní, trav a umělých vláken. Na určité práce jsou zcela vyhovující, ale pokud je používáme na barvu, zpravidla v nich málo drží a málokterým lze docílit hladký nátěr, protože jeho ne- sourodost škrábe.

K provedení hladkého nátěru je však málo vhodný každý nový štětec. Nejlépe se pracuje se štětcem zbroušeným do klínu (obr. č. 1). Toho lze docílit jednak tím, že se nový Štětec použije k základním nátěrům na hrubých podkladech, napřiklad na nové omítce, nebo se obrousí na skelném papíře. Jiný způsob Je, že štětec namočíte do teplého tekutého, vodou rozpustného kllhu (kostního), vyjmete a po vychladnutí, když ztvrdne, jej pomocí rašple nebo hrubého papíru opracujete do zmíněného klínu. Máčením a praním v teplé vodě klih ze štětce odstraníte.

Nový kulatý štětec, pokud štětiny jsou příliš dlouhé (nemají být delší jak na Šířku tří prstů), je nutné ovázat (obr. č. 2). K vázání použijete tenkého, avšak pevného, nejlépe konopného provázku, dlouhého asi 2 m. štětec se obváže přes uzlík na místě, kde vázání nemůže sklouznout, tj. nejlépe na kovové objímce. Krátká část provázku a) je dlouhá asi 30 centimetrů. Totéž obvázání přes uzlík uděláte těsně u kořene štětce. Dílec b) obtočíte tři až čtyřikrát, přičemž Část provázku a) zůstává vespod. Po třech obtáčkách uděláte na provázku a) smyčku, provázek b) touto smyčkou provléknete a provázkem a) utáhnete. Znovu obtočíte tři závity a proces opakujete. Aby vázání splnilo svůj účel, musí být pevné, tj. dobře utažené a s obtáčkami těsně u sebe. Poslední uzlík uděláte na straně protilehlé již hotovým uzlíkům. Oba konce provázků a) a b) svážete na kovové objímce, aby celé vázání bylo pevné a nemohlo sklouznout ze štětin, než se znečistí nátěrovou hmotou a zaschne. Pak drží pevně. Když je třeba částečně opotřebovaný štětec povolit, prvá obtáčka se prostě přeřízne, provázek se odvine až k nejbližšímu uzlíku a těsně před ním odřízne.

 

 

Štětec není zvlášť nákladná Investice, avšak přesto je účelné o dobrý štětec pečovat. Štětec od olejové nebo fermežové barvy stačí vytřít o suché prkno a pokud jej hodláte v nejbllžší době opět použít, ponoříte jej do nádoby s vodou (obr. č. 3). Vyplatí se vám, když v dřevěném držadle štětce vy vrtáte dírku a jí prostrčíte drát, aby štětec v nádobě mohl viset a neohýbal se.

Pro úschovu pro delší dobu je účelné štětec ihned po použití vyprat v ředidle nebo petroleji, na hadru do sucha vytřít a pak vyprat mýdlem. U syntetických nebo nltrocelulósových a zvláště pak dvousložkových barev je nutné štětec v příslušném ředidle vyprat ihned po použití, dříve než ztvrdne k nepotřebě.
Z dobře připraveného a udržovaného štětce budete mít radost a dobře se vám s ním bude pracovat.