Vyberte portál:

Udělejte si botník nebo stoleček

 

Balkónový stolek

Pro letní odpolende, které se rozhodnete strávit doma, vám jsitě příjde vhod malý stolek s kazetou, abyste měli při čtení a opalování všechno pěkně po ruce.

Náš obrázek jo jen námětem, bez přesných rozměrů a pracovního návodu. Předpokládáme, že každý stoleček bude jiný — to záleží na použitém materiálu a hlavně na tvaru a rozměrech balkónového zábradlí nebo zídky.

Kostru stolečku můžete zhotovit z ocelových čl novodurových trubek, páskového železa nebo iluralových profilů. Na desku stolu doporučujeme umakartový povrch a kazeta bude nejlepši, standartní, z barevného novoduru (trubky se prodávají v prodejnách kuchyňských potřeb). Zruční čtenáři mohou udělat stolek sklopný. Nezabere tolik místa a na zimní období se snadno schová kdekoli ve sklepě.

Látkový botník 

Domácí trepky se často povalují pod předsíňovou stěnou, kam věšíme svrchní oblečení. Přiznejme si, že to nevypadá pěkně. Za tři až čtyři hodiny vyrobíme pohodlné vkusný látkový botník. Bude hezký na pohled. Jestliže k Jeho výrobě použijeme zbytku vyřazeného kretonu. Pokud je kreton slabý, můžete nosnou část podložit lněným plátnem nebo celtuvínou a po celé ploše šikmo proštepovat. Pokud byste hotový botník upevnili na vniřní plochu stříně, postačí k výrobě celtovina nebo lněné plátno. Rozměry a počet kapes si můžete upravit podle vlastní potřeby. Při rozměřování a stříhání látky nezapomeňte na každém okraji přidat asi 1 cm, aby se látka dala zalamovat. 

Kdo si dá více práce, může olemovat díly puspulí odlišné barvy a Štěpovat barevnou niti. Pruhy pro zhotovení kapes ustřihněte tak, aby horní délka pruhu byla na každé straně o 10 cm delší než spodní. Při našívání kapes přišijte nejprve jejích spodní okraj. Potom pokračujte přišitím prostředních dvou štepů (2 cm od sebe), potom obou krajních a nakonec těch, které jsou mezi prostředními a krajními štěpy. Tím dosáhnete stejnoměrného rozšíření kapes od spodního švu směrem nahoru a správných šířek kapes. Výhodou botníku je, že se může občas přeprat.

Botník z ocelových trubek

S plátěným botníkem bychom nevystačili na boty pro celou rodinu, protože každý její člen běžně používá 2 až 4 páry bot. Navrhnutá konstrukce botníku je lehká, skladná, vzdušná a výrobně jadnoduchá. Nosná část bude z ocelová trubky o průměru 15 až 20 mm nebo z dutého profilu či dřevěné latě. Příčné nosničky z trubek o průměru 8 mm nebo z úhelníčků dřevěných lišt. Jednotlivá patra jsou od sobe vzdálena asi 12 až 18 cm, nejnižší patro ponecháme vyšší pro kozačky a dětské holínky.

Spodní podložka (nejlépe plechová) má přední okraj zvednutý, aby se písek nebo nečistotta z bot neroznášela a mohla se snadno smést. Předpokladem je, že boty do botníku budete ukládat ne příliš zablácené, nejlépe však vyčištěné. Jinak musíte umístit asi 2 cm pod každý pár příčných nosníků pruh plechu, překližky nebo sololitu, skloněný dolů, aby nečistota padala na spodní podložku. To však nedoporučujeme: samotná výroba botníku jo pracnější a pak — uskladňování bot je nehygienické.

Hotovou konstrukci vestavíte do skříně či postavíte ke stěně v předsíni a zakryjete vkusným závěsem nebo dvířky. To záleží na prostoru, který máte k dispozici — a proto také neuvádíme konkrétní rozměry.


Závěsný hák na zahradní náčiní

Existují dva způsoby, ukládat zahradní či zednické náčiní: Naházet je do rohu kůlny nebo přehledně zavěsit na stěnu. Kdo se roz hodne pro ten druhý způsob, může použit náš návod jak na to:

Nejprve si obstaráte 40 cm ocelového drátu o průměru 4 mm a z jednoho jeho konce vyklepete na svěráku nebo ve zvlášť upravené zápustce hlavičku. Po vyklepání hlavičky drát vyrovnáme na ocelové desce u provlékneme otvorem v části 1, který sí zhotovíme z plechu 60X35 mm, síly 1,5 mm a pak lehce upneme do svěráku asi o 5 mm níže, než je hrana čelisti a uděláme první ohyb. Poté upneme drát 2 rohem čelisti svěráku a uděláme druhý ohyb. Nn zbývající délku drátu navlékneme gumovou hadici (potravinářské červená nebo běžná černá). Části s navlečenou gumovou hadicí upínáme opatrně, případně obalíme gumu pruhem plátna, aby se nepoškodila. Nyní zbývá udělat poslední dva ohyby, nebo leště lépe — jeden ohyb s větším radiusem, a to kolem trubky průměru cca 50 mm. Přebytečnou hadici i drát odřízneme a konec závěsu očistíme. Závěs namažeme vazelínou nebo stolním olejem a kýváním nahoru a dolů uvolníme tak, aby se sklápěl vlastni vahou. Zavěšené nářadí nám pak drží v háku samosvorností několik desítek centimetrů nad zemí. U podlahy tak získáme prostor pro uloženi další ho nářadí.

(UDĚLEJ SI SÁM 1970)