Vyberte portál:

5 dobrých rad, jak si zachovat zdraví i práci během epidemie

 

Doba je zvláštní. Obchody zavírají, lidé chodí maximálně do přírody nebo k lékaři, raději se drží co nejvíc doma nebo na chatě. Ale tím spíš se jim něco rozbije a tím spíš budou potřebovat vaši pomoc. Ano – je to tak, během koronavirové epidemie vás nemusí čekat méně práce než jindy. Zároveň se ale budete smířit s několika kompromisy, které je třeba bezpodmínečně dodržovat. Vybrali jsme pro vás ty, které považujeme za nejdůležitější. Jasná ukázka toho, že vám není lhostejné zdraví svoje i ostatních je nyní tím nejlepším začátkem komunikace se zákazníky.

 

1. Minimalizujte osobní kontakt

Samozřejmě – ne vždy to bude možné. Ale nezapomeňte, že jedno z 3R znamená RUCE (spolu s rouškami a rozestupy), které by si lidé měli mýt a dezinfikovat. Ne vždy to ale dělají a vy byste neměli přistupovat ani na sebemenší riziko přenosu nákazy. Místo podání ruky si klidně klepněte lokty, alespoň prolomíte ledy. A při práci mějte vždy rukavice.

 

2. Berte ohled na sebe i své klienty

Pokud necítíte dobře, nebo máte sebemenší podezření, že jste se setkali s covid positivním člověkem, nikam nejezděte a práci po dohodě se zákazníkem odložte. Nedělejte ze sebe přenašeče a vyhněte se jakémukoliv přímému kontaktu s dalšími lidmi. Čeká vás práce u starších lidí? Uvědomte si, že jsou rizikovou skupinou, které si zaslouží ještě větší ochranná opatření, stejně jako vážně nemocní nebo jinak oslabení lidé. 

 

3. Stáhněte a nainstalujte si eRoušku

Ne, tahle aplikace vás nesleduje. A žádný státní orgán z ní nezíská žádné soukromé informace. Veškerá komunikace se děje prostřednictvím technologie Bluetooth a náhodných kódů. Pokud vás zajímají detaily, mrkněte na specializované weby (např. Mobilmania), kde je celý proces jasně a jednoduše popsán nezávislými autoritami.

 

4. Dodržujte bezpečnost práce

I během klasického režimu nepochybně dodržujete veškeré bezpečnostní zásady. To znamená kvalitní oděv, dlouhé rukávy, rukavice a cokoliv dalšího je třeba (ochranné brýle, štít, respirátor v prašném prostředí, …). Momentálně se k tomu přidává i povinnost nošení roušek a používání dezinfekce.

Zároveň apelujeme na váš zdravý rozum – při práci by mělo být jen nezbytné množství lidí. Víme, že většinou chce každý buď sledovat, jak se co dělá, nebo v lepším případě pomáhat. Opravdu ale není nutné, aby při výměně zásuvky nebo opravě linky byli dva další lidé, pokud to zvládnete vy sami. Jde o to výše zmiňované R, které znamená rozestupy. 

 

5. Respektujte zákon a nařízení

Toto by měla být asi samozřejmost, ale pro jistotu: Sledujte veškeré aktuality a nezkoušejte obcházet platná nařízení. Nebuďte jako „nosálové“ – lidi, kteří nosí roušku záměrně pod nosem (takže jim není k ničemu). Sledujte, jaká místa navštěvovat můžete a kam naopak nesmíte. Dodržujte omezené počty osob na jednom místě. Všechny aktuální informace pak najdete na webu Ministerstva zdravotnictví.

Nakonec všem přejeme hodně úspěšných zakázek a hlavně hodně zdraví … vydržte, chraňte sebe i ostatní, ono to přejde 😊