Vyberte portál:

3. a 4. vlna EET … jedete v tom i vy?

 

Vyřešmito je komunitní platformou kutilů, drobných řemeslníků a řady dalších šikulů. A právě některých z vás se dotkne i připravovaná 3.a 4. vlna EET (elektronická evidence tržeb). Spuštění těchto dvou vln díky stále aktuální situaci kolem COVID-2019 provází řada otazníků. Pro zjednodušení jsme pro vás připravili informační seriál, který vás tímto tématem provede a předá aktuální informace a návody. Začínáme obecnými body, které budeme v dalších dílech probírat ve větším detailu, a to i na příkladech a konkrétních situacích. Odběr všech článků a tím i aktuální informace o EET si zajistíte kliknutím na tlačítko v úvodu článku. Odkaz na každý další článek na téma EET vám pak automaticky přijde do vašeho emailu.

 

Princip EET aneb jak to celé vlastně funguje

Příchod EET zcela změnil způsob, jak se v České republice vybírají daně, někteří ho vítají, někteří odsuzují. EET se však mnoho lidí nevyhne, proto si blíže představíme, o co se vlastně jedná a jak to funguje. Zkratka EET znamená elektronickou evidenci tržeb nebo také online registraci tržeb. Tato evidence byla zavedena vládou ČR v roce 2016 a týká se každého podnikatele, který přijímá platby v hotovosti, stravenky, poukázky, slevové kupóny apod. Smyslem a cílem zavedení EET je narovnání konkurenčního podnikatelského prostředí, zlepšení výběru daní a maximální omezení „šedé“ ekonomiky. Jednoduše řečeno, jde o systém, který má zamezit tomu, aby stát přicházel o peníze tím, že se z provedených služeb nebo prodaných produktů nezaplatí daň.

 

 

Co potřebujete pro EET?

Podmínkou pro EET je připojení na internet pomocí osobního počítače, tabletu či chytrého telefonu, anebo specializované elektronické pokladny. Živnostník by měl mít také tiskárnu na účtenky. Tisk účtenek je možné nahradit odesláním elektronické účtenky např. na emailu zákazníka. Poplatníci z řad fyzických osob si mohou z daně z příjmu za období, ve kterém uskutečnili první povinně evidovanou tržbu, odečíst až 5 tisíc Kč. Právnické osoby žádnou daňovou slevu na zavedení EET nemají.

Jak to v praxi funguje?

Po zavedení EET jsou údaje o každé obchodní transakci obchodníka posílány online finanční správě. Podnikatel pošle informaci serveru příslušného finančního úřadu, ten ji prověří a během několika vteřin zašle podnikateli zpět její ověření prostřednictvím unikátního číselného kódu. Pokud si tedy zákazník koupí produkt nebo službu, podnikatel pošle datovou zprávu o transakci ve formátu XML do systému Finanční správy. Ten zašle potvrzení o přijetí s fiskálním identifikačním kódem. Podnikatel následně vystaví účtenku, kterou předá zákazníkovi. Zákazník má možnost si svou účtenku ověřit na Daňovém portálu a podnikatel si ověří tržby evidované pod jeho jménem ve webové aplikaci Elektronická evidence tržeb (EET).

Jaká technika je nutná?

Podnikatel musí mít takové technické zařízení, které dokáže elektronicky komunikovat s finanční správou přes internet. To znamená, že k tomu potřebuje PC, tablet, chytrý mobilní telefon nebo speciální pokladnu. Zařízení by mělo odpovídat zvláštnostem dané podnikatelské činnosti, ale musí splňovat povinnosti odeslat údaje o evidované tržbě, datovou zprávu a vydat účtenku. Podnikatelé si nemusí pořizovat certifikované pokladny a malé provozovny dokonce mohou EET řešit prostřednictvím svých dotykových telefonů či tabletů, pokud si stáhnou pokladní aplikaci vyhovující jejich podnikání.

Co musí podnikatel učinit?

Každý poplatník, který bude evidovat tržby, musí nejprve vyplnit formulář o vydání přístupových údajů a odeslat jej finančnímu úřadu. Po získání údajů se s nimi může přihlásit do portálu EET. V něm si může nechat vystavit certifikát, který bude sloužit k podepisování datových zpráv s evidovanými tržbami. Tento certifikát musí vložit do pokladny či programu, který bude používat pro EET. Pro každou zaevidovanou tržbu se pak sestaví datová věta obsahující všechny potřebné informace o tržbě. To znamená DIČ poplatníka, identifikaci provozovny a pokladny, pořadové číslo účtenky, datum a čas přijetí tržby a její celkovou částku včetně rozdělení do jednotlivých sazeb DPH. Na základě těchto údajů se vytvoří elektronický podpis poplatníka, resp. bezpečnostní kód poplatníka.

Postupné zavádění EET

Na místo plošného zavedení EET bylo schváleno postupné zavádění pro jednotlivé skupiny podnikatelů, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou, šekem nebo směnkou. Zavádění EET je rozděleno do 4 fází, tedy 4 vln, které budou znamenat změny pro jednotlivé obory podnikání. V první vlně od 1.12.2016 vznikla povinnost elektronické evidence tržeb poskytovatelům pohostinských, stravovacích a ubytovacích služeb. Do druhé vlny od 1.3.2017 byl zařazen maloobchod a velkoobchod. Třetí a čtvrtá vlna je naplánovaná na 1. ledna 2021 a bude se týkat, řemeslníků, kadeřnic, kosmetiček, výrobců a zemědělců, právníků, účetních, konzultantů, lékařů, veterinářů, stánkových prodejců občerstvení, dopravců a cest. kanceláří, autoservisů, lektorů a organizátorů kult. akcí + všech dalších povolání, která nebyla v předchozích vlnách.